Działania zduńskowolskich policjantów pn. Bezpieczny Przejazd - „Szlaban na ryzyko”

269-151660
fot. KPP Zduńska Wola

Zduńskowolscy policjanci nieustannie prowadzą działania prewencyjno-kontrolne „Bezpieczny przejazd", a „Szlaban na ryzyko" jest kampanią społeczną realizowaną w okresie wakacji. W piątek 8 lipca 2022 roku, zwiększoną ilość patroli można było spotkać w pobliżu strzeżonego przejazdu kolejowego przy ul. Szadkowskiej nieopodal skrzyżowania z ulicą Henrykowską w Zduńskiej Woli. Policjanci w trakcie akcji przeciwdziałali niewłaściwym zachowaniom uczestników ruchu drogowego.

Policjanci wydziału ruchu drogowego systematycznie prowadzą działania prewencyjno-kontrolne na przejazdach kolejowych, znajdujących się na terenie naszego powiatu. W piątek, 8 lipca 2022 roku, mundurowi wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei oraz przedstawicielami PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. prowadzili działania na przejeździ kolejowo-drogowym w Zduńskiej Woli przy ulicy Szadkowskiej nieopodal skrzyżowania z ulicą Henrykowską w Zduńskiej Woli. W trakcie działań policjanci prowadzili rozmowy instruktażowe z kierującymi pojazdami, a także z pieszymi i rowerzystami dotyczące zagrożeń związanych z lekceważeniem przepisów i znaków drogowych. Funkcjonariusze rozdawali także ulotki informacyjne. Celem działań jest kształtowanie poprawnych zachowań i utrwalanie postaw społecznie pożądanych, podnoszenie świadomości obywateli o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych. Ponadto działania ukierunkowane są na ograniczenia liczby wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych oraz terenach kolejowych. Podczas piątkowych działań policjanci ze zduńskowolskiej „drogówki" nie ujawnili żadnych wykroczeń. Wszyscy kierujący oraz piesi i rowerzyści wykazali się dużą odpowiedzialnością.

Przypominamy główne zasady przy dojeżdżaniu do przejazdów kolejowo-drogowych.

Kierujący pojazdem jest obowiązany:

  • zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd należy zachować szczególną ostrożność;
    • przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub innych powodów, przejrzystość powietrza jest zmniejszona;
    • prowadzić pojazd z taką prędkością, aby można było go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał, zabrania wjazdu na przejazd;
    • w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, wysiąść pojazdu i spróbować ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.
  • Kierującemu pojazdem zabrania się:

  • objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
    • wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
    • wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
    • omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.
  • Pamiętajmy, aby jadąc samochodem zadbać o bezpieczeństwo własne oraz dzieci, rodziców, znajomych, którzy z nami podróżują. To od kierowcy i tego, czy stosuje się do przepisów drogowych zależy wspólne bezpieczeństwo. Na przejazdach kolejowo-drogowych, szczególnie należy pamiętać o tych zasadach. W zderzeniu samochodu osobowego z pociągiem, auto nie ma żadnych szans, a takie zdarzenia należą do najbardziej tragicznych.

    Źródło: KPP Zduńska Wola