Najważniejsze wideo w ezd24

Duża akcja policji w Łódzkiem. Zatrzymano blisko 100 przestępców!

216-212466
fot. KWP w Łodzi

Dwudniowe intensywne działania poszukiwawcze zakończyły się zatrzymaniem 95 przestępców ukrywających się przed organami ścigania. Ta doskonale zaplanowana i zorganizowana akcja była częścią ogólnopolskiego przedsięwzięcia.

13 i 14 lutego 2025 roku, również na terenie województwa łódzkiego odbyła się ogólnopolska akcja zarządzona przez Komendę Główną Policji. Nadrzędnym celem było zatrzymanie osób poszukiwanych na podstawie listów gończych i nakazów doprowadzenia wydanych przez polskie sądy i prokuratury. W działaniach na terenie kraju brało udział 25 000 policjantów z pionów kryminalnego, prewencji i ruchu drogowego.

W trakcie akcji policjanci z województwa łódzkiego zatrzymali 95 poszukiwanych. Wśród nich są podejrzani lub oskarżeni o popełnienie przestępstw, ale również skazani na kary pozbawienia wolności. Po zatrzymaniach trafili do Aresztów Śledczych lub Zakładów Karnych, gdzie spędzą najbliższe miesiące lub lata. W ramach działań zatrzymano 23 obcokrajowców i 72 obywateli Polski.

- Akcja na szczeblu centralnym prowadzona była w ścisłej koordynacji z Komendą Główną Straży Granicznej, której jednostki terenowe były bezpośrednio włączone w to przedsięwzięcie. W trakcie realizowanych przez policjantów czynności sprawdzano również legalność pobytu cudzoziemców na terenie naszego kraju. W trakcie działań sporządzono 6 wniosków o wydalenie obcokrajowców nielegalnie przebywających w Polsce - informują policjanci z KWP w Łodzi. - Przygotowanie akcji zajęło policjantom kilka tygodni. W tym czasie, przy pełnej współpracy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości wykonywane były czynności służbowe zmierzające do wyselekcjonowania wśród wszystkich osób poszukiwanych widniejących w policyjnych bazach, tych, którzy przebywają na terytorium Polski. Skrupulatne czynności przy użyciu najnowszych technologii oraz pełne zaangażowanie funkcjonariuszy pozwoliły na wytypowanie miejsc zamieszkania wielu osób poszukiwanych. Oprócz tego sprawdzeniom podlegały miejsca grupowania się obcokrajowców gdzie w trakcie legitymowań natrafiono na osoby poszukiwane listami gończymi, nakazami doprowadzenia czy zarządzeniami o ustalenie miejsca pobytu.

List gończy wydawany jest przez sąd lub prokuraturę w stosunku do osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa lub osób zbiegłych samowolnie z aresztu lub więzienia oraz tych, którzy nie stawili się na odbycie kary pozbawienia wolności po uprawomocnieniu się wyroku skazującego lub nie powrócili do więzienia po upływie przepustki lub przerwy w odbyciu kary pozbawienia wolności, celem przymusowego doprowadzenia do zakładu karnego. Nakaz doprowadzenia dotyczy osób skazanych, które nie stawiły się do zakładu karnego, celem odbycia zasądzonej kary pozbawienia wolności. Zaś zarządzenia sądu lub prokuratora w celu ustalenia miejsca pobytu ukierunkowane są na ustalenie miejsca pobytu osób, których obecność jest niezbędna do dalszych czynności procesowych.

- Policjanci z garnizonu łódzkiego w 2024 roku poszukiwali 4652 osoby na podstawie listów gończych oraz 8893 zarządzeń o ustalenie miejsca pobytu. W tym samym roku funkcjonariusze doprowadzili do zakończenia poszukiwań listem gończym wobec 1373 osób, a nakazem 4374. Ponadto ustalono miejsca pobytu 5048 osób - dodają mundurowi. - Działania komórek ds. poszukiwań zarówno na szczeblu komend powiatowych/miejskich czy komendy wojewódzkiej są nieodzownym elementem służby kryminalnej. Duże zaangażowanie i doświadczenie policjantów ma przełożenie na ich skuteczność. Do tego rodzaju czynności wykorzystywane jest całe zaplecze ,,policyjnej kuchni". Doskonałe efekty przynoszą akcje zaplanowane i zorganizowane, tak jak w tym przypadku, gdy do działań włączają się policjanci różnych pionów.

Jak dodają funkcjonariusze policji, ta akcja to początek cyklicznych działań służb, których celem nadrzędnym jest dbałość o bezpieczeństwo publiczne w naszym kraju. Żaden przestępca nie może czuć się w Polsce nieuchwytny. Cudzoziemcy przybywający do RP i chcący prowadzić tu działalność przestępczą, a w szczególności w formie zorganizowanych grup przestępczych, będą pod czujnym okiem polskich służb.