Co się będzie działo w Zduńskiej Woli w weekend?

DSC_8681
fot. UM Zduńska Wola

Przedświąteczne nastroje coraz śmielej wkraczają do Zduńskiej Woli. W ten weekend będzie kilka wydarzeń, jakie przypomną, że idą Święta Bożego Narodzenia. To między innymi targi rękodzieła i spotkanie z Moto Mikołajami.

Weekendowe wydarzenia w Zduńskiej Woli wprowadzą mieszkańców w przedświąteczny klimat. Oto co przygotowano w najbliższych dniach w mieście.

W piątek, 1 grudnia w Kawiarni Literackiej w Miejskim Domu Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli o godz. 18 zaplanowano podsumowanie Turniej Jednego Wiersza „O Laur Topoli".

W tym roku wpłynęła rekordowa liczba wierszy. Prace nadesłało aż 40 autorów w jednej kategorii wiekowej 15-25 lat. Jury złożone z członków Klubu Literackiego „Topola" w składzie: Tadeusz Zawadowski, Anna Andych i Lilla Latus oceniło utwory i przyznało nagrody. Laureaci otrzymają je podczas spotkania 1 grudnia.

W Kawiarni Literackiej zaplanowano także spotkanie autorskie poetów Małgorzaty Skwarek – Gałęski i Ryszarda Krauze.

Małgorzata Skwarek-Gałęska to łodzianka, która organizuje spotkania literackie w ramach własnych projektów: Katamaran Literacki i Stolik Poetycki a także Biesiady Literackie i Zloty Poetów. Prowadzi warsztaty, spotkania, koncerty, Dyskusyjne Kluby Książki. Wydała kilkanaście zbiorów wierszy. Nagrodzona m.in.: odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Ryszard Krauze jest łodzianinem, który w 1980 roku rozpoczął występy indywidualne i od razu otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za oryginalne propozycje estradowe oraz Nagrodę Publiczności na III Spotkaniach Twórców i Wykonawców Piosenki Amatorskiej w Myśliborzu. Wspólnie z poetką Małgorzatą Skwarek-Gałęską stworzył kameralny, wciąż aktualizowany, bardzo dobrze oceniany przez publiczność, program poetycko muzyczny pt. „Bajgosie i Limerynie".

W sobotę, 2 grudnia od godz. 11 do godz. 18 trwać będą Targi Rękodzieła „Lokalsi Handmade". Stoiska wystawione zostaną w sali kameralnej Miejskiego Domu Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli.".

Targi są okazją do prezentacji twórczości rękodzielników z regionu, a dla mieszkańców Zduńskiej Woli i okolicy do zakupu wyjątkowych, niepowtarzalnych ręcznie tworzonych wyrobów.

Na targach będą prezentowane i sprzedawane wyroby wykonane wieloma technikami: dziergane na szydełku i na drutach, ze sznurka, malowane, filcowane, rzeźbione, prace florystyczne, wycinane, itp. Na stoiska znajdą się zarówno świąteczne ozdoby, jak i wyroby, jakie można kupić jako prezenty i obdarować nimi bliskich


W sobotę, 2 grudnia Miejski Domu Kultury Ratusz zaprasza na spektakl teatralny dla dzieci od 3 roku życia i warsztaty pn. „Z Wycinanki Jasełkowe Hulanki". Spektakl odbędzie się w sali widowiskowej o godz. 13.30. Czas trwania: 45 minut, koszt: 20 zł za osobę.

Spektakl, plastycznie inspirowany wycinankami autorstwa Grażyny Wielgus, przeniesie publiczność w świat teatru cieni i planu lalkowego. Scenariusz jasełkowej opowieści bazuje na tradycyjnych kolędniczych tekstach ludowych zwanych herodami. Oryginalna muzyka autorstwa Mateusza Rybickiego (klarnet/ saksofon/ instrumenty perkusyjne) i Mikołaja Nowickiego (Kontrabas/ instrumenty perkusyjne) zaprosi młodych słuchaczy do wspólnego kolędowania.

Warsztaty odbędą się w sali konferencyjnej o godz. 15. Dzieci poniżej 7. roku życia zapraszamy z opiekunem. Starsze dzieci będą wykonywały pracę samodzielnie. Czas trwania: 2 godziny. Koszt: 15 zł za udział dziecka.

W niedzielę, 3 grudnia kino w Ratuszu organizuje o godz. 10 bezpłatne warsztaty świąteczne. Obowiązują na nie zapisy, a warunkiem odbioru wejściówki jest zakup biletu na film na godzinę 11. Zaplanowana projekcja to film ,,Pettson i Findus – Najlepsza Gwiazdka. Cena biletu na film – 15 złotych. W trakcie seansu będzie można wygrać ciekawe nagrody.

Przedsięwzięcie realizowane jest przy wsparciu środków z dofinansowania udzielonego w ramach Programu Sieci Kin Studyjnych uzyskanych na ten cel z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

W niedzielę, 3 grudnia kolejna akcje Moto Mikołaje w Zduńskiej Woli. Stowarzyszenie Motocykliści Zduńska Wola organizuje wydarzenie, jakie rozpocznie się przejazdem przez miasto ze stadionu przy ul. Łaskiej. O godz. 11 Moto Mikołaje zjawią się na placu Wolności w Zduńskiej Woli, gdzie będą czekać na dzieci i rozdawać im upominki. O godz. 11.40 Moto Mikołaje ruszą do Przatówka.

W niedzielę, 3 grudnia zabawy mikołajkowe dla dzieci z osiedli organizuje Dom Kultury „Lokator". W sali widowiskowej domu kultury przy ul. Łaskiej 46 o godz. 11 rozpocznie się zabawa dla dzieci z osiedla Południe, o godz. 13 zaproszone są dzieci z osiedla Zachód, a na godz. 15 zabawę zaplanowano dla dzieci z osiedli Osmolin oraz Łaska. W programie spotkanie z Mikołajem i świąteczne animacje.

Repertuar kina w Ratuszu na weekend:

1 grudnia (piątek)
Sala kinowa:
13:00 Trolle 3
15:15 Życzenie
17:150 Trolle 3
19:15 Chłopi
Sala kameralna:
13:00 Życzenie
15:00 Trolle 3
17:00 Życzenie
19:00 Napoleon

2 grudnia (sobota)
Sala kinowa:
15:00 Trolle 3
17:00 Trolle 3
19:00 Napoleon
Sala kameralna:
21:00 Chłopi

3 grudnia (niedziela)
Sala kinowa:
11:00 Pettson i Findus. Najlepsza gwiazdka. Cena biletu 15 zł
13:00 Trolle 3
15:00 Trolle 3
17:00 Życzenie
19:00 Napoleon
Sala kameralna:
11:15 Trolle
13:15 życzenie
15:15 Życzenie
17:15 Trolle 3
19:15 Chłopi

Źródło: UM Zduńska Wola