Wydarzenia w Zduńskiej Woli zaplanowane na luty 2025 wpisują się w obchody 200-lecia miasta. Mieszkańcy mogą wybierać w ofercie kulturalnej. Są koncerty, wystawy i spektakle.
Wszystkie wydarzenia zaplanowane z okazji 200. urodzin Zduńskiej Woli można znaleźć na stronie https://200lat.zdunskawola.pl/. Zostały tam opisane w zakładkach dla poszczególnych miesięcy w 2025 roku.
Wernisaż wystawy fotografii „Wietnam"Wernisaż wystawy fotografii pt. „Wietnam" autorstwa Blanki Kowalczyk-Mizerskiej i Marka Różańskiego odbędzie się w środę, 5 lutego o godzinie 16 w Kawiarni Literackiej w Miejskim Domu Kultury Ratusz przy pl. Wolności 26 w Zduńskiej Woli. Wystawę oglądać będzie można do końca marca.
Para pasjonatów podróży, która odwiedziła wiele krajów, podzieli się swoimi pamiątkami fotograficznymi z całego świata. – Jesteśmy parą pasjonatów podróży, którzy wspólnie odwiedzili kilkanaście krajów. Byliśmy m.in.: w Peru, Boliwii, Wietnamie, Japonii i innych wartych uwagi miejscach na świecie. Celem naszych wypraw jest odkrywanie piękna krajobrazów, bogactwa natury, obserwacja życia społeczności, podziwianie architektury. Poprzez podróże chłoniemy nieznany nam dotychczas świat, rozwijamy w sobie wrażliwość i tolerancję dla zadziwiającej niejednokrotnie rzeczywistości. Dzięki naszym wyjątkowym wyjazdom uświadomiliśmy sobie, jak cenna jest możliwość poznawania, którą pragniemy się podzielić – podkreślają podróżnicy.
Akademia PFRJednodniowe warsztaty Akademii PFR dla miast odbędą się w Zduńskiej Woli 5 lutego. To przedsięwzięcie organizowane przez Polski Fundusz Rozwoju. Partnerem medialnym programu jest Havas PR, a partnerami strategicznymi są InPost Green City oraz Grupa WB.
„Modułu Leadership w ramach Akademii PFR dla Miast" skierowany jest do pracowników gmin miejskich, gmin miejsko-wiejskich oraz miast na prawach powiatu, liczących od 5 do 100 tys. mieszkańców. W Zduńskiej Woli spotkają się między innymi prezydenci i burmistrzowie.
Uczestnicy skorzystają z praktycznych warsztatów, wymiany doświadczeń z innymi liderami i poznają innowacyjne narzędzia wspierające zarządzanie miastem. Przygotowano także inspirujący wykład oraz możliwość zbudowania sieci kontaktów i relacji.
Program wydarzenia koncentruje się na kluczowych wyzwaniach współczesnego zarządzania, takich jak wykorzystanie sztucznej inteligencji w samorządzie, strategiczne planowanie z użyciem foresightu, budowanie wizerunku i widoczności w sieci, efektywna komunikacja zewnętrzna.
Wydarzenie stacjonarne odbędzie się 5 lutego 2025 roku w Zduńskiej Woli, natomiast sesje mentoringowe będą realizowane w lutym i marcu w formule online.
Konferencja Smart Green CitySmart Green City to konferencja poświęcona wyzwaniom stojącym przed małymi i średnimi miastami, które dążą do zrównoważonego rozwoju i aspirują do bycia smart city. W Zduńskiej Woli 6 lutego spotkają się przedstawiciele samorządów, którzy będą mogli wymienić się doświadczeniami. Konferencja Smart Green City organizowana jest w ramach wydarzeń 200 – lecia nadania praw miejskich Zduńskiej Woli.
Uczestnicy konferencji spotkają się w Miejskim Domu Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli, gdzie od rana prowadzone będą panele dyskusyjne oraz warsztaty.
W panelu dyskusyjnym poświęconym wyzwaniom dla małych i średnich miast w drodze do smart city i zrównoważonego rozwoju udział weźmie prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora, a także burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak oraz Marta Zalewska reprezentująca InPost Green City. Wśród prelegentów konferencji znaleźli się także wiceprezydentka Sopotu Magdalena Cieślik, Michał Kuszewski z Urzędu Miasta st. Warszawy, a także wiceprezydent Zduńskiej Woli Paweł Szewczyk.
Przygotowano także warsztaty dla samorządowców, które poświęcone będą zagadnieniom komunikacji z mieszkańcami, projektowaniu miejskich innowacji, a także omawiające ramy prawne zrównoważonych projektów miejskich. Będzie też mowa o tym, jak przygotować się do współpracy z biznesem w obszarze zrównoważonego rozwoju.
Organizatorem konferencji jest miasto Zduńska Wola oraz Miejski Dom Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli, a partnerami InPost Green City oraz PFR dla Miast.
Wernisaż wystawy Lilianny SłabyWernisaż wystawy uczennicy Liceum Plastycznego w Zduńskiej Woli Lilianny Słaby zaplanowano na piątek, 7 lutego o godzinie 17, foyer I piętro Miejskiego Domu Kultury Ratusz. Wystawę zwiedzać będzie można do 2 marca.
Szczególną pasję odnajduje w fotografii i filmie, które pragnie rozwijać jako swoją przyszłość artystyczną i zawodową. Lilianna Słaby jest uczennicą IV klasy Liceum Plastycznego w Zduńskiej Woli. Równocześnie kształci się w Akademii Fotografii „Fotografika" założonej przez Sebastiana Siębiora. Bierze udział w licznych konkursach, zdobywając wyróżnienia. Jej prace fotograficzne, ceramiczne, rysunkowe i malarskie są prezentowane na wielu wystawach zbiorowych i konkursowych w tym na indywidualnych wystawach rysunkowo-malarskich.
Projekt Miasto Muzyka Raw PowerKoncert z cyklu „Projekt Miasto Muzyka" zaplanowany jest na sobotę, 8 lutego w sali kameralnej Miejskiego Domu Kultury Ratusz przy pl. Wolności w Zduńskiej Woli. Wstęp wolny. Koncert rozpocznie się o godz. 19. Na scenie pojawi się cztery zespoły, w tym Raw Power z Włoch.
Raw Power założony przez braci Codeluppi gra od 1981 roku. Zespół to niezaprzeczalna legenda włoskiego hardcore obok takich nazw jak Wretched, Negazione czy Declino. W 1986 roku jako support przed nimi zagrało Guns N Roses, a w 1995 Roku ich teledysk puściło MTV. Ich muzyka to wściekły hardcore punk z elementami crossover / thrash.
Okupacja '81 – reprezentują łódzką scenę punk rock. Zespół założony w 1987 roku. Debiutowali w klubie Kontrasty w Szczecinie podczas występu z Moskwą i Deuterem. Po serii koncertów w Łodzi trafili na mała scenę Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie, gdzie spotkali się z gorącym przyjęciem publiczności. Grali szybki i ostry jak brzytwa punk. W 1988 zespół zawiesił działalność, żeby odrodzić się w 2022 roku.
Delix – przedstawiciele lokalnej sceny alternatywnej. Delix to zawsze duża i pozytywna dawka punk rocka, ska i reggae.
Tabula Raza – reprezentanci lokalnej sceny alternatywnej. Grają jak sami to określają terror chałturę, patohardcore i satyrocore. Załoganci z Tabula Raza zawsze na scenie robią kawał niezłej zadymy, obok której nie przejdziesz obojętnie.
„Projekt Miasto Muzyka" to inicjatywa, która swoją premierę miała w 2022 roku. Mieszkańcy zapraszani są na wydarzenia artystyczne organizowane w Zduńskiej Woli. W lipcu 2023 roku zagrała legenda punk rocka z południowej Kalifornii. W sali kameralnej zagrała grupa D.I. oraz zduńskowolska kapela DELIX. We wrześniu 2023 roku zagrał irlandzki multiinstrumentalista Jules Maxwell, który gra na klawiszach w australijskim zespole Dead Can Dance. W ubiegłym roku wystąpił Clan of Xymox.
Spektakl „Niesamowici bracia Limbourg"Spektakl „Niesamowici bracia Limbourg" w wykonaniu Teatru Fundamentum zaplanowano na niedzielę, 9 lutego o godzinie 17 w sali widowiskowej Filii Miejskiego Domu Kultury na osiedlu Karsznice przy ul. 1 Maja 5-7. Wejściówki dostępne w sekretariacie Filii MDK os. Karsznice oraz w kasie MDK Ratusz, pl. Wolności 26.
Kim są bracia? To trzech średniowiecznych iluminatorów działających na dworze francuskiego księcia Jeana de Berry. Akcja sztuki skacze po epokach od średniowiecznej do współczesności. Nadaje to jej specyficzny groteskowy wydźwięk, przepełniając absurdalnym humorem egzystencję bohaterów, kaprysy mecenatu, filozoficzną wolność w zmaganiu się z nieuchronnością śmierci. Czy jednak współczesne obrazy kulturowe nie sięgają głębiej? Do archetypu, do prawzoru, do korzeni, o których… cóż… Pamiętamy?
Obsada:
Kamil Woliński
Igor Korcewicz
Jan Pokora
Amelia Kosińska
Scenariusz: Beniamin M. Bukowski
Reżyseria: Zbyszek Rudecki
Kostiumy: Agnieszka Klinkowicz
Warsztaty odbędą się 12 lutego w Filii MDK os. Karsznice, początek: godzina 17. Proponujemy posmakować napojów w filiżance, którą własnoręcznie pomalujecie.
Zapraszamy osoby od 12 roku życia na kreatywne i inspirujące warsztaty, podczas których będziemy mieszać, łączyć i rozlewać tusz alkoholowy na ceramicznych filiżankach i talerzykach.
Zapewniamy filiżanki i pozostałe materiały. Koszt: 45 zł/os.
Obowiązują wcześniejsze zapisy na Strefie Zajęć, bezpośredni link do zapisów podajemy tutaj: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/69641
Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel. 43 823 31 90.
Spektakl ,,Miłość i polityka"Spodziewajcie się dynamicznej akcji, zaskakujących wydarzeń i dobrego humoru. Spektakl ,,Miłość i polityka"
16 lutego 2025 r. o godzinie 17, sala widowiskowa MDK Ratusz.
Świat przedstawiony we francuskiej komedii, to duże pieniądze, wpływowi ludzie i wielkie tajemnice. Komedia przenosi widza do miejsca, gdzie miłość, władza i pieniądze stanowią stawkę w nieustannej walce. Nie brakuje więc dynamicznej akcji, zaskakujących wydarzeń i dobrego humoru.
Minister Bertrand Guéraud kocha ojczyznę i żonę, ale jeszcze bardziej rajcują go pieniądze. By dorobić się fortuny, prowadzi podejrzane interesy i notorycznie łamie prawo. Przez lata pławi się w luksusach i prowadzi życie jak z bajki. Nie spodziewa się, że w jednej sekundzie cały jego świat może lec w gruzach. A wszystko za sprawą teczki z kompromitującymi go materiałami, która trafiła w niepowołane ręce.
O spektaklu Miłość i polityka
• komedia teatralna Pierre'a Sauvilla
• reżyseria: Anna Oberc
• przekład: Barbara Grzegorzewska
• scenografia: Witek Stefaniak
Obsada:
• Melania Grzesiewicz/Marysia Wieczorek,
• Anna Oberc,
• Mariusz Drężek /Jacek Kopczyński
• Łukasz Nowicki
• Krystian Wieczorek
Atrakcje na ferie przygotowuje Filia Miejskiego Domu Kultury na osiedlu Karsznice.
17.02. (poniedziałek) Warsztaty wyjazdowe do Muzeum Światła w Łodzi
Wyjazd: 8:30 – powrót ok. 14:00
Pierwsze w Polsce Muzeum Światła – miejsce, gdzie wszystko jest możliwe! Bądź częścią interaktywnych atrakcji, przygotowanych do robienia zdjęć we wspaniałej oprawie: projekcje laserowe, pokój luster, odwrócony pokój, Tik Tok Room, to tylko niektóre z pomieszczeń, które zadziwią Was tysiącem kolorów i wspaniałą oprawą do zdjęć na social media. Odkryjecie tu swoją kreatywność i przekonacie się, jak wiele w naszym otoczeniu zależy od światła!
Koszt: 80 zł/osoba
Cena obejmuje: transport, zwiedzanie z przewodnikiem, bilet wstępu, opiekę wychowawców, ubezpieczenie
Co warto zabrać? Jedzenie, picie, wygodne buty, pelerynę przeciwdeszczową lub parasol.
Zapisy na Strefie Zajęć. Link do zapisów: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/69331
19.02. (środa) – warsztaty wyjazdowe do Parku Trampolin SALTOS w Łodzi
Wyjazd: 9:30, powrót ok. 15:00
Zajęcia poprowadzi trener Parku SALTOS. Będzie czuwał nad bezpieczeństwem grupy, dopasuje poziom ćwiczeń do umiejętności uczestników, zarazi miłością do skakania.
Koszt: 105 zł/osoba
Cena obejmuje: transport,, bilet wstępu, 1h pod okiem trenera + 1h wolnego skakania, opiekę wychowawców, ubezpieczenie.
Co warto zabrać? jedzenie, picie, skarpetki antypoślizgowe (istnieje możliwość zakupu na miejscu – dodatkowe 8 zł), wygodne ubranie.
Zapisy na Strefie Zajęć do 14 lutego. Link do zapisów: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/69336
21.02 – Warsztaty wyjazdowe do Muzeum Przyrodniczego przy Uniwersytecie Łódzkim w Łodzi
Wyjazd: 8:30, powrót ok. 14:00
Nowe wnętrza Muzeum witają spektakularnymi dioramami, które są częścią wystawy głównej pt. „Zwierzęta i środowisko, czas i przestrzeń". Wystawa ukazuje życie zwierząt w ich naturalnym środowisku. Zobaczymy tam fragmenty m.in. sawanny, europejskiego lasu czy arktycznej pustyni. Ponad 1000 eksponatów – przedstawiających przekrój życia na Ziemi, na przestrzeni miliardów lat rozstawionych jest w szklanych gablotach oraz na podestach. W sali na piętrze została zlokalizowana wystawa paleontologiczna, opisująca wybrane elementy z historii naszej planety np. proces tworzenia się skamieniałości. Na uwagę zasługują również bogato prezentowane zbiory muszli i owadów oraz ptaków. Najmłodszych na pewno zainteresują również szkielety słonia, wielbłąda oraz kości dinozaura, a także modele między innymi mamuta.
Koszt: 70 zł/os
Cena obejmuje: transport, zwiedzanie, bilet wstępu, opiekę wychowawców, ubezpieczenie.
Co warto zabrać: jedzenie, picie, dobry humor
Zapisy na Strefie Zajęć do 14 lutego. Link do zapisów: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/69337
26.02. (środa) – Warsztaty, gry i zabawy w filii MDK, os. Karsznice
godz. 9.00 – 14.00
Liczba miejsc ograniczona! Obowiązują wcześniejsze zapisy na Strefie Zajęć: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/69340
Więcej Informacji pod nr tel. 43 823 31 90.
Ferie w Miejskim Domu Kultury RatuszOferta na pierwszy tydzień ferii przygotowana przez Miejski Dom Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli.
„Młodzi artyści" warsztaty kreatywne
Termin: 17.02 – 19.02.2025
Zajęcia odbywają się w godzinach: 10:00 – 14:00
Liczba uczestników: 15 osób
Wiek uczestników: 8 – 13 lat
Cena: 180 zł/os za 3 dni
Na warsztatach dzieci zamienią się w projektantów i stworzą swoje własne, oryginalne, miejskie torby. Uczestnicy warsztatów zapoznają się technikami malowania specjalnymi farbami i pisakami do tkanin. Dzięki temu gotowe rękodzieło będzie mogło służyć przez dłuższy czas. Każdy uczestnik będzie miał czas na wybór kolorów oraz zaprojektowanie własnego motywu, który będzie zdobił torbę a będzie związany z naszym miastem. Mogą puścić wodzę fantazji i stworzyć torbę, którą z chęcią będą używać podczas codziennych zakupów, i która oprócz walorów użytkowych, będzie także piękną ozdobą i pamiątką związaną z miastem.
W programie również wyjście do Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola (w dniu 17.02), które pozwoli zainspirować dzieci do twórczej pracy nad torbą. Dzieci odwiedzą Muzeum z przewodnikiem zobaczą, dotkną, usłyszą eksponaty, związane z historią i rozwojem Zduńskiej Woli, przejdziemy po salach m.in.: tkackiej, aptecznej, przemysłowej i wystawienniczych.
„Kręcimy reportaż" warsztaty filmowe
Termin: 17.02 – 21.02.2025
Zajęcia w godzinach: 10:00 – 14:00
Cena: 300 zł /os za 5 dni warsztatów
Liczba uczestników: 15 osób
Wiek uczestników: 9 – 15 lat
Na warsztatach stworzymy ekipę filmową, która ruszy w teren, by poszukać interesujących tematów, pojawią się wywiady z mieszkańcami. Naszym celem będzie stworzenie krótkiego reportażu filmowego, który będzie wypadkową zainteresowań i tego,co spotkamy podczas filmowej zabawy. Będziemy rejestrować rzeczywistość.
Poznamy podstawy filmowania. Wkręć się razem z nami!
„Budujemy moje miasto" warsztaty twórcze
Termin: 19.02 – 20.02.2025
Godziny zajęć: 10:00 – 14:00
Wiek uczestników: 8 – 13 lat
Grupa: 15 osobowa
Koszt: 120 zł/os za 2 dni warsztatów
Uczestnicy zajęć wykorzystując papier i drewno samodzielnie stworzą mentalną makietę miasta.
Warsztat będzie bazować na samodzielności, swobodzie twórczej i doświadczeniu sensorycznemu poprzez dotyk. Podczas zajęć dzieci będą miały do wyboru dużą ilość rozmaitych materiałów drewnianych i papierowych, których będą swobodnie używać.
Warsztaty terenowe w Łodzi – Centrum Komiksu i Monosfera Kreatywności
Termin: 21.02.2025 r.
Godz. wyjazdu: 8:30 z Ratusza
Godz. przyjazdu do Ratusza 15:30
Cena: 110 zł (cena obejmuje: koszty transportu, ubezpieczenie, opiekę wychowawców, bilety wstępu, zwiedzanie z przewodnikiem, organizację warsztatów)
Wiek uczestników: 8 – 14 lat
Co zabrać: wygodne, sportowe obuwie, jedzenie, picie.
Zwiedzanie z przewodnikiem Centrum Komiksu. Dzieci odwiedzą wystawę poświęconą komiksowi. Dowiedzą się jakimi technikami posługują się twórcy historii obrazkowych – od metod tradycyjnych po nowoczesne narzędzia cyfrowe. Zobaczą szkicowniki, poznają różne style graficzne i odmienne sposoby kolorowania komiksów. Poznają najlepszych polskich scenarzystów komiksowych i zobaczą w jaki sposób pracują: skąd czerpią pomysły, jak wymyślają postaci i fabuły oraz z jakich narzędzi korzystają. Zobaczą związki komiksu z malarstwem, literaturą, muzyką, animacją, wszelkiego rodzaju grami, a nawet słuchowiskami. Poznają też funkcjonowanie popkulturowej franczyzy na przykładzie Wiedźmina – od premierowego opowiadania, przez książki, komiksy, seriale, po gry i gadżety
Warsztaty w Monosferze Kreatywności dzieci wezmą udział w ciekawych warsztatach z robotyki zw. GO4Robot, na których zbudują własne roboty. Warsztaty rozwiną wyobraźnię, kreatywność, twórcze i logiczne myślenie, sensorykę, motorykę. Programowanie dla dzieci zwiększa także potencjał intelektualny i pozwala dzieciom i młodzieży wychodzić poza znane schematy i zdobywać własne doświadczenie.
Ceny warsztatów obejmują opiekę wychowawców kolonijnych, instruktorów i kierownika. Materiały plastyczne i edukacyjne, realizację autorskiego programu, bilety wstępu, transport do Łodzi. Nie organizujemy dla dzieci posiłków i napojów. Zapisy na ferie wyłącznie w Strefie Zajęć http://www.strefazajec.pl
Bezpośredni link do zapisów tutaj: https://www.strefazajec.pl/company/MDK-Zdunska-Wola-id1164.html
„Sąsiedzi" w kabarecieWystęp Kabaretu Chyba i Kabaretu Małżeńskiego w programie ,,Sąsiedzi" w niedzielę, 23 lutego, godz. 16, sala widowiskowa MDK Ratusz.
Kargul i Pawlak, Rejent i Cześnik, Paweł i Gaweł, Kosiniak i Kamysz… Polska ma długą tradycję sąsiedzkich relacji. A jak one potrafią być zakręcone, niejednoznaczne, a przy tym bardzo śmieszne pokażą we wspólnym kabaretowym spektaklu dwie uznane marki: Kabaret Chyba oraz Kabaret Małżeński (w składzie Magda Gumulec i Piotr Gumulec oraz Gosia Czyżycka i Przemek Sasza Żejmo).
Bilety: 85 zł dostępne w kasie MDK Ratusz, online: https://bilety.mdk-zdunskawola.pl/MSI/Default.aspx?event_id=27493&typetran=0&returnlink=https://www.mdk-zdunskawola.pl/kino-ratusz/ i na portalach internetowych.
Repertuar kina w Ratuszu4 lutego (wtorek)
Sala kinowa
14:00 Looney Tunes: Porky i Daffy ratują świat
16:00 Looney Tunes: Porky i Daffy ratują świat
18:00 Światłoczuła
20;00 Kompletnie nieznany
Sala kameralna
13:00 Dog Man
15:00 Dog Man
17:00 Dog Man
19:45 Światłoczuła
5 lutego (środa)
Sala kinowa
13:00 Dog Man
15:00 Dog Man
17:00 Dog Man
19:00 Kompletnie nieznany
Sala kameralna
12:00 Looney Tunes: Porky i Daffy ratują świat
14:00 Looney Tunes: Porky i Daffy ratują świat
16:00 Looney Tunes: Porky i Daffy ratują świat
18:00 Światłoczuła
20:00 Światłoczuła
6 lutego (czwartek)
Sala kinowa
17:00 Looney Tunes: Porky i Daffy ratują świat
19:00 Kompletnie nieznany
Sala kameralna
18:00 Dog Man
20:00 Świałoczuła
Źródło: UM Zduńska Wola