wersja testowa serwisu

Był poszukiwany przez niemiecką policję,"wpadł" w Zduńskiej Woli. Co miał na sumieniu?

policja---kajdanki

Zduńskowolscy policjanci, patrolując miasto, zwrócili uwagę na mężczyznę spożywającego alkohol na ulicy Juliusza. Podczas legitymowana okazało się, że jest on poszukiwany przez międzynarodowe biuro Sirene.

W czwartkowy wieczór, 6 stycznia 2022 roku, zduńskowolscy dzielnicowi patrolowali teren miasta. Na ulicy Juliusza zauważyli mężczyznę, który na widok policjantów, starał się ukryć spożywany alkohol. Dzielnicowi wylegitymowali mężczyznę i okazało się, że jest on poszukiwany przez Biuro Sirene do ustalenia miejsca pobytu.

Podstawą do wszczęcia poszukiwań było popełnienia przez niego przestępstw przeciwko mieniu na terenie Niemiec. Mężczyzna w towarzystwie funkcjonariuszy musiał spędzić trochę więcej czasu, w celu sporządzenia niezbędnej dokumentacji.

- Od 2004 roku decyzją ówczesnego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji polska policja realizuje zadania Biura Sirene. Jest to biuro, którego członkami są wszystkie kraje strefy Schengen. Współpraca pomiędzy poszczególnymi krajami w ramach tej instytucji, polega na obustronnym przekazywaniu informacji, dzięki czemu możliwe jest prowadzenie poszukiwań we wszystkich krajach członkowskich. Wzajemna i skuteczna wymiana informacji umożliwia zatrzymanie osoby poszukiwanej, także poza krajem, w którym dopuściła się popełnienia przestępstwa - wyjaśnia mł. asp. Paulina Matysiak,