Budynek zduńskowolskiego dworca kolejowego przeszedł kompleksową modernizację

DJI_0721
fot. UM Zduńska Wola

Budynek zduńskowolskiego dworca kolejowego przeszedł kompleksową modernizację. Jest komfortowy, przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a jego wygląd nawiązuję do fabrycznych korzeni Zduńskiej Woli.

– Z fasady dworca wykonawca usunął stary tynk, który zakrywał zabytkową, ceglaną elewacją sprzed 120 lat. W budynku zostały wymienione wszystkie okna i drzwi. Przebudowana została poczekalnia i wybudowane toalety, a obiekt został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi i osób starszych – opowiada Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

Na Placu Żelaznym została wymieniona nawierzchnią na nową, wybudowane są miejsca postojowe oraz wyłożony nowy chodnik. Przy ulicy powstał zadaszony peron, na którym zatrzymują się autobusy. Zadaszenie wybudowane zostało także między Placem Żelaznym a wejściem na perony kolejowe. W śnieżne czy deszczowy dni mieszkańcy mogą wygodnie przejść z dworca na peron.

Przebudowę budynku wykonała firma Budomax z Grabowca. Inwestycja kosztowała 4,5 mln zł z czego 2,9 mln zł zostało sfinansowane przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i budżet państwa. Przebudowa prowadzona była przez Polskie Linie Kolejowe wspólnie z miastem Zduńska Wola, które jest właścicielem nieruchomości.

Modernizację na zduńskowolskiej stacji PKP przeszły także perony. Pasażerowie wjeżdżają na nie windami lub wchodzą podziemnym tunelem, który połączył dwie strony miasta. Nowe są tu latarnie, ławki i tablice informacyjna, ale również tory i sieć trakcyjna. Po modernizacji 42-kilometrowego odcinka linii ze Zduńska Woli do Łodzi Kaliskiej składy pasażerskie przyspieszają do 120 km/h. Skraca to czas przejazdu na tym odcinku o 15 min.

Zmieniło się także sąsiedztwo dworca

Miasto przebudowało Pasaż Janusza Kusocińskiego. Jest to teraz odnowiona, zielona aleja prowadząca wprost do wyremontowanego budynku dworca. Zasadzone zostały tam platany klonolistne, głogi i klony pospolite. Na pasażu zainstalowane są wygodne ławki oraz energooszczędne oświetlenie. Odnowione zostały także ścieżki i wybudowane nowe miejsca postojowe wzdłuż ulicy Jana Kilińskiego.

Na trasie kolei warszawsko – kaliskiej

Budynek dworca wzniesiony został w 1902 roku podczas budowy linii kolei warszawsko-kaliskiej, która poprzez węzeł warszawski z jednej strony i Stację Graniczną w Skalmierzycach, połączyła Imperium Rosyjskie z Europą Zachodnią.

Pierwszy pociąg przejechał tą trasą 15 listopada 1902 roku. Był to kurs z Warszawy do Kalisza. Skład osobowo-towarowy ruszył z siedmioma wagonami i 67 pasażerami. Osobowe to cztery wagony typu pulmanowskiego, w tym jeden mieszany, pierwszej i drugiej klasy, jeden wagon drugiej klasy i dwa trzeciej klasy.

Dla Zduńskiej Woli uruchomienie połączenia kolejowego było jednym z ważniejszych wydarzeń w dziejach miasta. Miasto przemysłowe zyskało okno na świat. Towary i surowce, zamiast frachtem konnym zaczęły docierać do Zduńskiej Woli i wyjeżdżać z miasta koleją. Historycy sugerują, że to dzięki kolei warszawsko-kaliskiej miasto przeistoczyło się z rękodzielniczego w fabryczne.

Źródło: UM Zduńska Wola