Akcja straży pożarnej „Bezpieczne Lodowiska 2024”

lyzwy-pixabay2012
fot. pixabay

Straż pożarna przygotowuje na ferie zimowe akcję „Bezpieczne Lodowiska 2024". Strażacy pomogą przygotować lodowisko, jeśli poprosi o to dyrektor szkoły albo zarządca terenu.

Zadbać o to, by bezpiecznie było na lodowiskach podczas ferii zimowych, ma straż pożarna. Akcja nosi nazwę „Bezpieczne Lodowiska 2024", a chodzi w niej o to, by w wolnym czasie dzieci korzystały z urządzonych dla nich ślizgawek, a nie próbowały wchodzić na niebezpieczny lód na zbiornikach.

W ramach akcji „Bezpieczne Lodowiska 2024" strażacy pomogą przygotować lodowisko na pisemną prośbę dyrektora szkoły lub zarządcy terenu. Do prośby należy dołączyć pisemną zgodę na pobór wody oraz zgodę właściciela terenu na wylanie lodowiska.

Po stronie zgłaszającego będzie właściwe przygotowanie terenu poprzez wyrównanie nawierzchni, usypanie band z piasku lub śniegu ewentualnie ustawienie barierek. Za bezpieczeństwo dzieci przebywających na terenie lodowiska odpowiada organizator lodowiska.

Pomocy w przygotowaniu lodowiska powinna udzielić najbliższa Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej lub jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, w uzgodnionym wcześniej terminie i przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.

Straż pożarna przypomina, że na łyżwach najbezpieczniej jest na sztucznym lodowisku. Co jednak robić, gdy ktoś próbuje się ślizgać na zbiorniku, a lód się zarwie?


W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój, jednocześnie głośno wzywając pomocy.

Jeżeli to możliwe, połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce, starając się jednocześnie, o ile to możliwe, wydostać na lód. Z reguły jest to jednak niezwykle trudne. Dlatego lepiej oszczędzaj siły do czasu przybycia pomocy. Jeśli to możliwe zdejmij buty, pozbędziesz się w ten sposób niepotrzebnego obciążenia i łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni. W kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej.

Kiedy zauważysz osobę tonącą, w pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe tj. straż pożarną (tel. 998 lub 112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112).

Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może się załamać. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie. Można spróbować jej podać długi szalik, grubą gałąź lub sanki. Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.

Źródło: UM Zduńska WOla