wersja testowa serwisu

Akcja służb mundurowych nad akwenami wodnymi w powiecie piotrkowskim. O co chodziło?

240-13388_20210725-105955_1
KMP PIotrków Trybunalski

Wakacje to czas odpoczynku. Sprzyjająca pogoda zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz w rejonie akwenów. Należy jednak pamiętać, że woda to żywioł, a nieodpowiedzialne zachowanie podczas korzystania z kąpieli wodnych może zakończyć się tragicznie. Policjanci wraz z innymi służbami prowadzili wspólne działania dla naszego bezpieczeństwa.

24 lipca Piotrkowscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej, Straży Łowieckiej, Straży Rybackiej oraz Straży Leśnej, w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" prowadzili działania prewencyjno- profilaktyczne nad Zalewem Sulejowskim, Zbiornikiem w Cieszanowicach oraz wzdłuż nadbrzeża rzeki Pilicy. W działaniach wzięli również udział ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Rozprzy, Polski Związek Wędkarski, przedstawiciel Delegatury Łódzkiego Kuratorium Oświaty z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim oraz pracownicy Sanepidu. 

- W okresie letnim na terenie podległym Komendzie Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim, wypoczywa corocznie duża liczba osób dorosłych, ale też dzieci i młodzieży, korzystających z akwenów Zalewu Sulejowskiego, Cieszanowickiego, rzeki Pilicy jak i kompleksów leśnych. Atrakcyjność terenu podnoszą porty jachtowe, przystanie, pola namiotowe, liczne plaże, miejsca zbiorowego wypoczynku. Rejony zbiorników wodnych w okresie wakacyjnym przyciągają miłośników aktywnego wypoczynku na wodzie z wykorzystaniem sprzętu pływającego. Nie brakuje też wędkarzy, zwolenników czynnej rekreacji na plażach i kąpieli w wodzie oraz korzystających z bogactwa sąsiadujących z tym terenem lasów. Zapewnienie bezpieczeństwa wypoczywającym i mieszkańcom regionu skłoniła policjantów do podjęcia działań o charakterze prewencyjnym, ale też profilaktycznym, ponieważ zadaniem funkcjonariuszy w pierwszej kolejności było wskazywanie potencjalnych zagrożeń i propagowanie zachowań zgodnych z prawem - informuje Izabela Gajewska z KMP Piotrków Trybunalski.

W ramach wspólnych działań mundurowi wraz z innymi służbami zapewniali bezpieczeństwo na terenach wodnych i przywodnych, a także przekazywali wypoczywającym główne zasady bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku. W ramach działań wraz z sanepidem kontrolowali również punkty i placówki gastronomiczne. Przeprowadzone zostały też kontrole wakacyjnych obozów. Policjanci rozmawiali z uczestnikami na temat bezpiecznego wypoczynku. Omówili główne zasady bezpieczeństwa podczas korzystania z akwenów, a także jak należy się zachować będąc w lesie, kiedy przyjdzie burza, bądź inne anomalie pogodowe. 

- Łączone patrole również reagowały na ujawnione przestępstwa czy wykroczenia, między innymi związane z zakazem wjazdu do lasu czy kłusownictwem. Patrole reagowały również na nieprzestrzeganie przepisów przeciwpożarowych. Przeprowadzone zostały również kontrole biwaków, pól namiotowych oraz campingowych. Patrole wodne natomiast reagowały na wszelkie naruszenia przepisów przez korzystających ze sprzętu wodnego. W ramach prowadzonej akcji mundurowi rozmawiali z turystami również o zasadach bezpiecznego korzystania z drogi oraz o obowiązku posiadania elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym. Zachęcali również do używania takich elementów również w terenie zabudowanym, aby zwiększyć swoją widoczność, a co się z tym wiąże, swoje bezpieczeństwo - dodaje Gajewska z piotrkowskiej komendy.

Gorzkowiccy policjanci wraz z ratownikami WOPR-u oraz strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej w Rozprzy na plaży przy Zbiorniku w Cieszanowicach zorganizowali punkt, w którym można było poznać podstawowe zasady udzielenia pierwszej pomocy. Dzieci jak i dorośli przy wykorzystaniu fantomów mogli również nauczyć się resuscytacji krążeniowo- oddechowej. Dla amatorów wypoczynku nad wodą policjanci mięli również drobne upominki w postaci piłek plażowych, breloczków odblaskowych czy opasek, a także gier zręcznościowych. Uczestnicy otrzymali również kamizelki odblaskowe przekazane przez Starostwo Powiatu Piotrkowskiego, a także odblaskowe opaski, które zostały przekazane przez Urząd Gminy Rozprza. Wszystkim wypoczywającym życzymy udanego, a przede wszystkim bezpiecznego spędzania czasu. Pamiętajmy, odpoczywajmy z głową !