wersja testowa serwisu

190 ofiar śmiertelnych, ponad 2 tys. wypadków i 5 tys. pijanych kierowców. Co się działo na drogach Łódzkiego w 2021?

190 ofiar śmiertelnych, ponad 2 tys. wypadków i 5 tys. pijanych kierowców. Co się działo na drogach Łódzkiego w 2021?

Policja podsumowała 2021 rok w ruchu drogowym. Przedstawione zestawienie dotyczy sytuacji w całym w województwie łódzkim. To co cieszy to z pewnością mniejsza liczba wypadków i ofiar śmiertelnych. Ciągle jednak trwoży liczba pijanych kierowców i tych, którzy znacząco przekraczają prędkość. Poniżej przedstawiamy szczegółowe dane liczbowe. 

W ciągu dwunastu miesięcy 2021 roku na na terenie województwa łódzkiego zgłoszono 2 310 wypadków drogowych mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu. W porównaniu z rokiem 2020, kiedy to miało miejsce 2 434 wypadków, liczba ta spadła o 124 wypadki.

Najtragiczniejszy z możliwych bilansów, to ten dotyczący liczby ofiar śmiertelnych - w wyniku wypadków drogowych 190 osób poniosło śmierć. Choć to liczba za duża, to i tak w porównaniu z rokiem 2020, kiedy zginęło 219 osób, nastąpił spadek zabitych o 29 osób. Więcej za to, choć szczęśliwie nieznacznie, było rannych. W 2021 roku w wypadkach rany odniosło 2 769 osób (w 2020 roku, obrażenia odniosło 2761 osób, liczba osób rannych zwiększyła się o 8 osób).

Stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym - co na niego wpływa?

Policjanci nie mają wątpliwości, że na występowanie wypadków drogowych niewątpliwie wpływ mają następujące czynniki: zachowanie uczestnika ruchu drogowego, pora dnia, warunki atmosferyczne czy też szeroko rozumiane oświetlenie i niezmiennie od lat - prędkość. 

- Jak pokazują statystyki, nadal na pierwszym miejscu wśród przyczyn powstawania wypadków drogowych wskazywana jest prędkość, co istotne najwięcej wypadków zaistniało przy dobrych warunkach atmosferycznych. Dlaczego tak się dzieje? Otóż gdy są relatywnie dobre warunki atmosferyczne kierujący odczuwa większy komfort jazdy. Wówczas bardzo często prowadzący pojazd rozwija zwiększa prędkość, a ta w przypadku wystąpienia zdarzenia drogowego niewątpliwie przekłada się na prawdopodobieństwo odniesienia większych obrażeń wśród uczestników, wielokrotnie nawet tych najtragiczniejszych w skutkach - podsumowuje Marzanna Boratyńska z wydziały ruchu drogowego KWP w Łodzi. 

A o tym, jak wielkim problemem jest prędkość, niech świadczą kolejne policyjne statystyki. W ciągu 2021 roku policjanci z Łódzkiego podczas kontroli dynamicznych i statycznych, ujawnili 125 195 wykroczeń polegających na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości. 

- Z tego powodu 3 540 kierowców utraciło uprawnienia na okres 3 m-cy, za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h na obszarze zabudowanym - dodaje Boratyńska.

Mundurowi z całego województwa wykazali się również wysoką wykrywalnością kierowców jeżdżących na "podwójnym gazie". Łącznie mundurowi przebadali na zawartość alkoholu 299 949 uczestników ruchu drogowego ujawniając 4 998 osób które prowadziły swoje pojazdy będąc pod wpływem alkoholu lub w stanie nietrzeźwości. 

Ponadto za usterki w pojazdach policjanci całego garnizonu łódzkiego zatrzymali 22 772 dowody rejestracyjne.

W 2021 roku policjanci ruchu drogowego na terenie województwa łódzkiego wylegitymowali 310 488 uczestników ruchu drogowego.

2021 rokiem zmiany przepisów 

Warto dodać, że w ciągu minionych miesięcy doszło do wprowadzenia kilka zmian w przepisach. 20 maja 2021 roku weszły w życie te dotyczące korzystania z hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego, w listopadzie przepisy te zostały uzupełnione przez przepisy regulujące dotyczące wymagań technicznych i niezbędnego wyposażenia hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego.

Przepisy uregulowały min. wymiary tych urządzeń, wagę oraz ich niezbędne wyposażenie. Wprowadzono między innymi: obowiązkowe oświetlenie, sygnał ostrzegawczy i konstrukcyjne ograniczenie prędkości maksymalnej do 20 km/h.

Z koeli 1 czerwca 2021 r. weszła w życie kolejna zmiana w kodeksie drogowym, na mocy których zostały wprowadzone przepisy zwiększające bezpieczeństwo pieszych na drogach, ujednolicono dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym, a także zobligowano kierujących pojazdami do zachowania minimalnego odstępu między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych.

Przypominamy też, że wraz z 1 dniem stycznia 2022 roku policjanci pracują ze znowelizowanym taryfikatorem. Więcej o tym przeczytasz w artykule >>> Policja już pracuje z nowym taryfikatorem! Przyglądamy się stawkom nowych mandatów.