100-lecie orionistów w Polsce. Zakończenie obchodów w Zduńskiej Woli

82FAE9AB-C5FD-40CA-B058-EE117E76A9CF-2048x1152-1
fot. UM Zduńska Wola

Jubileusz 100-lecia obecności Księży Orionistów w Polsce zakończył się w niedzielę, 14 stycznia, koncertem zespołu "Śląsk". Obchody trwały od maja 2023 roku do stycznia 2024 roku..

100-lecie obecności Zgromadzenia Księży Orionistów w Polsce było świętowane w Zduńskiej Woli nie przez przypadek. Pierwszy dom zgromadzenia w Polsce powstał właśnie w Zduńskiej Woli.

Orioniści jubileusz świętowali hucznie w 2023 roku, a zaczęli od koncertu zespołu Skaldowie. Zakończyli w 2024 roku występem Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" im. Stanisława Hadyny. Koncert kolęd odbył się w kościele św. Antoniego na zakończenie roku jubileuszowego 100-lecia posługi księży orionistów w Polsce.

Uroczystości odbywały się się na terenie Parafii św. Antoniego z Padwy w Zduńskiej Woli. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda, marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, ksiądz biskup Diecezji Włocławskiej Krzysztof Wętkowski, starosta zduńskowolski Hanna Iwaniuk oraz prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora.

Zgromadzenie Księży Orionistów w Polsce

Zgromadzenie Małe Dzieło Opatrzności Bożej (Piccola Opera della Divina Provvidenza) zaczęło działać od 1899, gdy ksiądz Alojzy Orione we Włoszech zgromadził wokół siebie grupę księży i kleryków. W 1903 roku grupa otrzymała pełną zgodę na prowadzenie działalności ze strony władz kościelnych. Zgromadzenie organizuje Oratoria i szkoły dla młodzieży.

Działalność oriońska w Polsce rozpoczęła się wraz z przybyciem do Polski z Włoch ks. Aleksandra Chwiłowicza, który otrzymał od ks. Alojzego Orione dokument upoważniający do podjęcia działalności Zgromadzenia w Polsce. Zgromadzenie Księży Orionistów w Polsce w 1923 roku założyło pierwszy dom w Polsce w Zduńskiej Woli.

W roku 1923 ks. Chwiłowicz postarał się o zatwierdzenie statutu Małego Dzieła Boskiej Opatrzności w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Następnie rok później nabył posesję z piętrowym domem – karczmą w Zduńskiej Woli pod obecnym adresem Łaska 88, na tak zwanej Frajszycy. Nazwał go Domem Misyjnym a następnie w latach 1924 – 1928 rozbudował, zakładając kolegium.

Ks. Alojzy Orione przysłał mu do pomocy w 1924 roku, ks. Roberta Szulczewskiego i ks. Ludwika Szczygła a następnie rok później ks. Błażeja Marabotto jako swojego osobistego przedstawiciela, który najpierw organizował formację zakonną a w 1928 roku, po wyjeździe ks. Chwiłowicza do USA, przejął całość zarządu.

Od 1925 roku przy Domu Misyjnym istniało studium filozoficzne, natomiast na studia teologiczne kleryków wysyłano do Tortony we Włoszech. W 1930 roku ks. Marabotto otworzył w Domu Misyjnym nowicjat, natomiast w 1932 roku Kolegium przybrało nazwę Niższego Seminarium Duchownego. W 1955 roku przełożeni Zgromadzenia otworzyli w Zduńskiej Woli studium teologii. Od tej pory Wyższe Seminarium Duchowne Księży Orionistów w Zduńskiej Woli obejmowało filozofię i teologię.

Wyższe Seminarium Duchowne Księży Orionistów prowadzące studium filozoficzno-teologicznego istniało w Zduńskiej Woli do 2011 roku. Jego siedzibą był Dom Misyjny Księży Orionistów w Zduńskiej Woli, przekształcony w Centrum Rekolekcyjne św. Alojzego Orione. Seminarium zostało przeniesione do Łaźniewa koło Błonia pod Warszawą.

Od 2020 roku klerycy studia filozoficzno-teologiczne odbywają w Wyższym Seminarium Księży Pallotynów w Ożarowie Mazowieckim, gdzie studia odbywa również kilka innych zgromadzeń zakonnych.

Źródło: UM Zduńska Wola